MARBOX
- 09/08/2020

Pakistan, İran petrol gemisine el koydu

Pakistan Senatosu İçişleri Komitesi Genel Sekreteri Rahman Malik, ABD’nin isteği doğrultusunda İran’a ait petrol taşıyan bir gemiye el konulduğunu açıkladı.

- 08/08/2020

2 bin 750 ton amonyum nitratı taşıyan 'yüzen bomba' lakaplı geminin hikâyesi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Salı günü en az 135 kişinin ölümüne ve 5 binden fazla kişinin de yaralanmasına yol açan patlamada infilak eden 2 bin 750 ton amonyum nitratın Mozambik'te bir madende kullanılmak üzere sipariş edildiği, mürettebatın maaşını ödeyemeyen geminin fazladan yük alarak güzergahında olmamasına rağmen Lübnan'a uğradığı ortaya çıktı.

- 07/08/2020

Ticaret Bakanlığı tarafından, ‘İthalat Rejimi Kararına Ek Karar’ hakkında açıklama

Ticaret Bakanlığı, 5 Ağustos Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar kapsamında bilgilendirme yaptı. Bakanlık, yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla; sarımsak, ceviz, muz, çay, çerezlik ve yağlık ayçiçeği ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranları, nispi ve maktu (Toplu Konut Fonu) olarak ikiye bölünerek, gümrük vergisi oranı değiştirilmeden daha etkin bir uygulamaya gidildiğini açıkladı.

- 07/08/2020

Rusya’ya en fazla ihracat Trabzon’dan gerçekleşiyor

2020 yılının Ocak-Temmuz aylarını kapsayan 7 aylık dönemde Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat yüzde 10 oranında artış kaydederken, ihracat tutarı 127 milyon 597 bin 214 dolara ulaştı.

- 07/08/2020

İşte gemi düdük seslerinin anlamları

Fırtınalı ve sisli günlerde seyir ve yaşam koşulları daha da dikkat gerektiren denizlerde su üstündeki araçların çıkardığı her sesin ayrı bir anlamı olduğu bildirildi. Özellikle görüş açısı ve mesafesinin çok düşük olduğu sisli havalarda gemi kaptanlarının korna sesi ile anlaştığı belirtildi.

- 07/08/2020

Kuşadası plajları denetimden tam not aldı

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi ortaklığında işletilen, Kuşadası’ndaki 9 plaj, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle Türkiye genelinde korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında eş zamanlı olarak yapılan denetimden tam not aldı.

- 07/08/2020

Yavru Caretta Carettalar denizle buluşmaya başladı

Dünyada deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından biri olan Mersin sahillerinde bu yıl da yuva yapan Caretta Carettaların bıraktığı yumurtalardan yavrular çıkmaya başladı. Mayıs ayı sonunda anaç kaplumbağalar tarafından bırakılan yumurtalardan çıkan yavru kaplumbağalar, denizle buluştu. Yuvalarından çıkan yavrular hızla denize girmeye çalışırken, güzel görüntüler oluşturdu. Bu yıl Mersin sahillerinde yaklaşık 150 bin yavrunun denizle buluşması bekleniyor.

- 06/08/2020

Gemi kaptanı yıllar önce uyarmış!

Rusya Denizciler Sendikası'nın (RPSM) Novorossisk Müfettişi Olga Ananina, Beyrut Limanı'nda patlamaya neden olan amonyum nitratı taşıyan Rhosus gemisinin kaptanının 2014’te gemi sahibinin gemiyi kaderine terk etmesinden sonra kendilerinden yardım talep ettiğini söyledi.

- 06/08/2020

Amonyum Nitrat yüklü gemi, Beyrut Limanı’na bilerek mi bırakıldı?

Rus işadamı İgor Greçuşkin tarafından 7 yıl önce Beyrut’a getirilen, ancak Greçuşkin’in iflas etmesinin ardından içindeki 2750 ton amonyum nitrat ile limanda sahipsiz bırakılan geminin ‘bilerek’ burada bırakıldığı öne sürülüyor. Bu teoriye göre, patlayıcı madde yüklü bu gemi, düzmece bürokratik gerekçelerle burada Hizbullah tarafından kullanılması için burada bırakıldı. Rus Rosbalt haber ajansı, feci infilakın, İsrail’in Beyrut Limanı depolarda bulunan Hizbullah silahlarını yok etme operasyonu olabileceğini yazdı.

Dünya Gazetesi - 05/08/2020

DFDS, Ekol'den Trieste Limanını almak istiyor

KERİM ÜLKERPerde Arkasıkerim.ulker@dunya.comDünyanın en büyük denizcilik ve lojistik çözümleri sunan şirketlerinden biri olan Danimarkalı DFDS Group, yük taşımacılığı operatörü U.N. Ro-Ro'nun yüzde 98,8'lik hissesini 950 milyon Euro’ya satın alarak Türkiye’ye 2018’de adım atmıştı. Türkiye’ye yabancıların yaptığı en önemli denizcilik yatırımı olan bu satın almanın üzerinden 2 yıl geçti. Danimarkalı şirket bu kez bir başka Türk şirketi ile masaya oturdu. Türkiye’nin önemli taşımacılık şirketlerinden Ekol Lojistik’in İtalya-Trieste’de Ro-Ro ve blok tren seferleri için kullandığı limanın işletmeciliğini yapan Europa Multipurpose Terminals (EMT) şirketine talip olan Danimarkalı dev, şirketin bu önemli iştirakini satın almayı istiyor.

D Dünya Gazetesi
- 05/08/2020

Saros'da 700 kiloluk 'Mola Mola' sürprizi

Barındırdığı güçlü akıntılarla kendini temizleyen Saros Körfezi’nde son günlerde okyanuslarda görülebilen balıklara rastlanıyor. Dalgıçların ve sualtı fotoğrafçılarının objektifine iri vatoz türü Bull Ray ve 700 kg ağırlığındaki ay balığı takıldı. İbrice’de 9 metre derinlikte dalgıçlarla yüzen ay balığını görüntüleyen dalış eğitmeni Ahmet Uz, “35 yıldır daldığım sularda en doğal ve etkileyici karşılaşmayı yaşadım” dedi. Balıkçıların bölgede avlanırken çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen WWF Türkiye Kıkırdaklı Balık Danışmanı ve Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Hakan Kabasakal, Akdeniz’de az da olsa halen varlığını sürdüren canlıların Saros Körfezi’nde görülmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti.

- 05/08/2020

Almanya'nın seyahat kararına, turizmcilerden ilk tepki

Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kısmen kaldırmasının sevindirici bir karar olduğunu söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, yoğun bir Alman turist beklediklerini ifade etti. Atmaca, "Almanya Antalya’yı özledi, Antalya da Almanları çok özledi” dedi.

- 05/08/2020

Türkiye’de ilk ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ yüksek lisans dersleri başlıyor

Türkiye’de ilk kez Yapay Zeka Mühendisliği yüksek lisans programı olarak hayata geçiriliyor. Lisans ve lisansüstü bölümlerin açıldığı Bahçeşehir Üniversitesi’nde, dersler sektör-üniversite iş birliğiyle işlenecek ve Yapay Zeka Mühendisliği alanında uzmanlaşmak isteyenler bu yıl bölüme kayıt yaptırabilecekler.