MARBOX
- 25/09/2020

​​​​​​​Şile açıklarında batan ‘Bilal Bal’ gemisi davası ile ilgili bilirkişi raporu yayınlandı

Şile açıklarında ‘Bilal Bal’ isimli geminin batması sonucu 9 mürettebatın hayatını kaybetmesine ilişkin 8 kişinin yargılandığı davada bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. İhmallerin bir bir sıralandığı raporda, gemiye gereğinden fazla yükleme yapıldığı ve yüklerin yanlış şekilde koyulduğu belirtilerek, “Geminin yaşı ve kondisyon açısından hilesiz doğru işlemlerden geçmiş olsaydı, ani batma ve ölümlere neden olmazdı. Oldukça fazla olan hatanın bir araya gelmesiyle geminin o güne kadar batmamış olması şaşırtıcı” denildi.

- 24/09/2020

En büyük canlı balık taşıma gemisi Sefine’den

Sefine Tersanesi, dünyada ilk olan projelere bir yenisini daha ekledi. Şirket, dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisini 2021’de Norveç’e teslim edecek. Çok sayıda yeni proje de tersanenin gündeminde…

Dünya Gazetesi - 22/09/2020

Hazine, 2,5 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde 2 milyar 505,3 milyon lira borçlanmaya gitti.

D Dünya Gazetesi
- 22/09/2020

Aliağa Limanları elleçlemede rekor kırıyor

İzmir'e bağlı küçük bir balıkçı kasabasıyken 21 Ocak 1982 tarihinde ilçe statüsüne kavuşan Aliağa, devlet destekli ve özel sektör tarafından yapılan dev sanayi yatırımlarıyla ekonomide Türkiye’nin lokomotifi haline geldi. Sanayisi ve 16 limanıyla Ege Bölgesinden yapılan ihracatın yüzde 55'inin gerçekleştirildiği ilçenin nüfusunun 5 yıl içinde 160 bine ulaşması bekleniyor.

- 21/09/2020

Mayalıları taşıyan ilk köle gemisi açığa çıkarıldı

​​​​​​​Arkeologlar, Meksika'nın Yucatan yarımadasının açıklarında bulunan 19. yüzyıldan kalma bir köle gemisinin enkazını açığa çıkardı. Araştırmacılar, üç yıllık çalışmalarının ardından enkazın Mayalıların ilk kez esir olarak satıldığı La Union adlı gemiye ait olduğunu doğruladı.

- 21/09/2020

ISTFIX Endeksi 404 puana yükseldi

ISTFIX Bileşik Endeks biraz daha toparlanan yük akışları ile bu hafta da yukarı hareket etti. Navlunlar hala tatminkar olmaktan uzak kalsa da daha fazla armatör işletme masraflarının üzerinde gelir rapor etti. Endeks ise mayıs ayından bu yana ilk kez 400 puan bariyerini aştı ve 404 puana çıktı.