Breaking News
MARBOX

2020 model uçan tekne

Şarjah (BAE) merkezli Enata Marine’in America’s Cup teknelerindeki ruhu özel motoryatlara uyarlamasıyla ortaya çıkan Foiler modeli geliştirildi. 2020 model Foiler ilk kez geçen ay Abu Dhabi International Boat Show’da sergilendi. 9,80 metre boyunda ve sekiz kişi taşıma kapasiteli tekne, içeri alınabilir dört kanadı sayesinde sudan 1,50 metre kadar havalanıyor ve uçma hissi yaratıyor. 18 knot’lık seyir hızına ulaşan ful karbon fiber Foiler, uçma özelliği sayesinde yakıt tasarrufu da sağlıyor. Ayrıca teknede hibrit yerine endüstriyel hidrolik tahrik sistemi mevcut. Toplam 740 beygirlik iki adet V8 marin dizel motorla en yüksek hızı 40 knot’a kadar çıkıyor.

TÜRK DENİZ MEDYA

Trans-Hazar Fiber Optik İletişim Hattı inşaatı başladı

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan ve Kazakistan arasında Trans-Hazar Fiber Optik İletişim Hattı inşaatının başladığını belirterek, “Projenin 2021 yılında tamamlanması beklenmektedir. Proje tamamlandığında saniyede 4-6 terabit hızla bilgi geçişine imkan sağlayacak” dedi.

TÜRK DENİZ MEDYA

''2050'ye kadar dünya balık stoklarının % 90’ı tamamen yok olacak''

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Denizlerde avcılığın bu hızla devam etmesi durumunda 2050 yılına kadar dünya balık stoklarının yüzde 90’lık bölümünün aşırı avcılığa bağlı olarak tamamen yok olacağı görülmektedir” dedi.

MARBOX

NJ Governor Doubles Offshore Wind Goal

As New Jersey steps up efforts to eliminate fossil fuels over the next three decades, the state is more than doubling its target for offshore-wind energy production under an executive order signed by Gov. Phil Murphy.

MARBOX

Döviz güne nasıl başladı?

Dün serbest piyasada 5.7179 seviyesinde dengelenerek günü tamamlayan dolar/TL bu sabah yine 5.7079 seviyesinde seviyesinde işlem görüyor.

TÜRK DENİZ MEDYA

Ağlara takılan caretta caretta kurtarıldı

İzmir Körfezi’nde balıkçı ağlarına takılan caretta caretta, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından tedavi edildi ve yeniden denize bırakıldı.

MARBOX

Cruise gemisi kanaldan böyle geçti

Olsen Cruise Lines şirketine bağlı Breamar Cruise gemisi Korint Kanalından geçişi yolcuların büyük ilgisini çekti. Güverteye çıkan yolcular, geminin geçişini ilgiyle takip etti.

TÜRK DENİZ MEDYA

 Bin 500 Arap yatırımcı İstanbul'da

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ve Turab Expo, bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği 'Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Finansman Fuarı'nda, bin 500 Arap yatırımcıyı Türkiye’deki gayrimenkul firmalarıyla buluşturdu.

MARBOX

Greenpeace: 40 yılın en sıcak Kasım ayı doğal değil

Uluslararası Yeşil Barış Örgütü Greenpeace, kasım ayının son günlerine yaklaşırken hava sıcaklığını mevsim normallerinin üzerinde olmasının doğal olmadığını belirterek tehlikeye dikkat çekti. Greenpeace, "İstanbul son 40 yılın en sıcak kasım ayını yaşıyor. Ay başından bu yana güneşli ve sıcak günler geçiren İstanbul'da sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerinde. Sebebi ise iklim değişikliği" şeklinde açıklama yaptı.