Dr. Okan Duru: "Gemi finansmanı ile ilgili kolay kredilendirme gibi bir durum mümkün değil"

Dr. Okan Duru: "Gemi finansmanı ile ilgili kolay kredilendirme gibi bir durum mümkün değil"KOSDER Akademi Karantina Söyleşileri’nde ‘Küresel salgın süreci ve denizcilik işletmelerinde kriz yönetimi’ konusu masaya yatırıldı..


ISTFIX Araştırma Müdürü Engin Koçak moderatörlüğünde yapılan söyleşiye A. İbrahim Kontaytekin, Adnan Keven, Murat Bakal ve Dr. Okan Duru katılımcıları bilgilendirdi.

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nden Deniz Ticaret İktisatçısı Dr. Okan Duru, Türk Deniz Medya ve Marbox'ın medya sponsoru olduğu Karantina Söyleşilerinde 'Covid-19 sürecinde denizcilik işletmelerinde kriz yönetimi’ söyleşisinde gemi finansmanı ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Dr. Okan Duru, söyleşide yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Gemi finansmanı açısından şu an için biraz finansmanın veriliş şekli açısında bazı değişiklikler var. Değerleme ve borçlama ikiz kardeşleri içerisinde değerleme tarafıyla ilgili ciddi bir ders alındı. Oraya güven biraz azaldı. Uzun vadede de navlunlarla ilgili ciddi dönüşler beklemiyoruz. 2008 öncesi gibi rakamlar beklemiyoruz. Gemi finansmanıyla ilgli eskisine göre çok kolay kredilendirme gibi bir durumun kısa vadede ortaya çıkacağını zannetmiyorum. Şu an ortaya çıkan salgınla bu yorumun da damgası vurulmuş oldu. Şu an öyle bir durum mümkün değil. Bankaların deniz ticaretinden başka çok daha büyük problemleri var. Deniz ticareti portföyü şu anda bütün portföylerinin yüzde 5'i belki daha azı. Çok pozitif şeyler söylemek mümkün değil."

KAYNAK: MARBOX.COM.TR