Koronavirüsün dünya ve denizcilik endüstrisine etkileri - İZLE

Koronavirüsün dünya ve denizcilik endüstrisine etkileri - İZLERana Denizcilik Teknik Müdürü Murat Bakal, koronavirüsün dünya ve denizcilik endüstrisine etkilerini anlattı.

 


KOSDER Akademi Karantina Söyleşileri’nde koronavirüs salgınının dünya ekonomisine etkilerini anlatan Murat Bakal: "Tüm dünyada insanlar alışverişlerini  gerçek bir mağazadan yapmak istiyorlar. Ben de öyle yapıyorum. Dışarı çıkma yasakları bulaşma riskini minimalize etmek için 'Evde Kal' önerileri neticesinde insanların sokakta olmaması ekonomileri önemli ölçüde sıkıntıya soktu. Dükkanlar, pazarlar, alışveriş merkezleri kapanma noktasına geldi. İnsanlar; internet üzerinden alışveriş yapmaya çalışmakta. Bu durum canlı para akışını ve ürün sirkülasyonunu olumsuz olarak etkiledi. Satılamayan ürünlerin üretimi de buna bağlı olarak düştü. Bu döngü üretim hacminin düşmesine, istihdam oranlarının azalmasına ve doğal olarak kaçınılmaz son olan işsizliğe neden olacaktı ve onu da görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Covid-19 pandemisinden en yoğun etkilenenlerden biri Çin üretimi üzerinde oldu"

Krizden en çok etkilenen ülkenin Çin olduğunu dile getiren Murat Bakal: "Genellikle bir kriz yaşandığında faiz ve vergi indirimi gibi önlemler alınarak bir rahatlama ortamı yaratılmaya çalışılır. Bu tedbirler de yeterli olmazsa piyasaları canlı tutabilmek için bir balon ve iyi bir piyasa havası oluşturulur. Bunlar da yeterli olmazsa para hacminin genişlemesi amacıyla son çare olarak para basılabilir. Elbette para basmak da zor dönemleri atlatma konusunda geçici olarak faydalı olsa da uzun dönemde başka krizlerin altyapısını oluşturmakta ve enflasyona sebep olmaktadır. İnsanlarda yapay bir paranın olması da sorunu çözmüyor. Artan talepleri bir süre sonra üretim karşılamayınca yine kısır döngü oluşacak ve ekonomi zarar görecektir. Tüm bunların yaşanmaması için en iyi yöntem piyasaların kendi kendine düzelmesidir. Bu da her zaman gerçekleşmeyeceği için dışarıdan borçlanma gibi ek kaynaklarla süreçler yönetilmeye çalışılır. Üretim ve tüketim dengesizliği durumunda bir süre sonra ekonomik kriz ve işsizlik yeniden gündeme gelecektir. Küresel ekonomi açısından bakarsak Covid-19 pandemisinden en yoğun etkilenenlerden biri Çin üretimi üzerinde oldu. Salgının ilk olarak görülmesi ve Çin üzerindeki yoğunluğunun en fazla olduğu dönemden şu ana kadar bir miktar iyileşme olsa da bu düşüş dünya çapında nakliye talebinin azalmasına önemli oranlarda katkıda bulundu." dedi.

MARBOX.COM.TR