İsmail Demir, Covid-19'un savunma sanayine etkilerini anlattı

İsmail Demir, Covid-19'un savunma sanayine etkilerini anlattıCOVID-19 salgınının firma bazında farklı etkileri olacağını ifade eden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ancak bu yıl sektörün cirosunda yüzde 10 seviyesinde düşüş beklediğini söyledi.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret-STM bünyesinde faaliyet yürüten STMThinkTech düşünce kuruluşunun düzenlediği online panele katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, COVID-19 salgınının Türkiye savunma sanayiine etkilerinin sınırlı olduğunu söyledi. Demir “Çoklu kullanım” olarak adlandırılan savunma teknolojilerinin sivil alanda uygulanmasına yönelik farkındalığı artırdığını ve bu yönde firmalara motivasyon sağladığını vurgulayarak, sektörün maske, tanı kiti, solunum cihazları üretimi ve geliştirme çalışmalarıyla sivil alana destek verdiğini söyledi. COVID-19 salgınının firma bazında farklı etkileri olacağını ifade eden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ancak bu yıl sektörün cirosunda yüzde 10 seviyesinde düşüş beklediğini söyledi.

Demir, Türkiye’nin hem COVID-19 salgını dönemi, hem de genel olarak ülke imajına yönelik konumlanmasının güçlendiğini belirterek, kısa sürede değil ama orta vadede Türkiye’nin savunma ihracatının çok hızla artmasını beklediğini kaydetti.

ASELSAN, yeni bir tanı kiti geliştiriyor

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün şirket faaliyetine yönelik olarak çok başarılı bir ilkyarı geçirdiklerini ve hasılatlarının yüzde 50 arttığını belirtti. ASELSAN’ın ihracatının arttığını söyleyen Görgün, salgın ortamında dahi 9.1 milyar dolar olan bakiye sipariş tutarının 9.4 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

ASELSAN’ın çoklu kullanım yönünde, sağlık alanında yatırımları bulunduğunu hatırlatan Görgün, ortak geliştirme ile solunum cihazı projesine katıldıklarını ancak uzun süredir üzerinde çalıştıkları defibrilatörün Haziran ayında tanıtılacağını duyurdu. Görgün, ayrıca Bilkent UMRAM ile birlikte çalıştıkları MR cihazında prototip üretildiğini teknolojik seviyenin 6-7 düzeyine geldiğini, 9 seviyenin seri üretime hazır ürün olduğunu hatırlattı.

Haluk Görgün, covid-19 salgınında da kullanılabilecek, çok farklı virüslerin hızlı tanılanabilmesi için bir cihaz da geliştirdiklerini belirterek, bir üniversitede test edilmekte olduğunu, ispatlanınca kamuoyuna duyurusunu yapacaklarını belirtti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şirketin 2020’de dolar bazında yüzde 23 büyüme hedefini koruduğunu da açıkladı. Kotil salgın döneminde çalışanların morali dışında olumsuz bir etki görmediklerini belirtti. Çok sayıda proje yürüttüklerini hatırlatan Kotil, salgın döneminde ve sonrasındaki ortama bakarak, bu projelerin planlanandan daha hızlı tamamlanması gereğini gördüklerini bildirdi. Milli Muharip Uçak projesinin planlanan şekilde sürdüğünü belirten, ATAK 2 helikopterinde ilk uçuş aşamasına geldiklerini bildirdi. Kotil ayrıca ANKA İHA üretimini de hızlandırdıklarını bildirdi.

Sivil alan için komuta kontrol sistemi gerekli

STM Genel Müdürü Murat İkinci de covid-19 salgınının, ülke çapında sivil amaçlı olarak bir komuta-kontrol sistemine ihtiyacı gündeme getirdiğini belirtti. Biyolojik tehditlerin salgın öncesi gündemin ön sıralarında olmadığını hatırlatan İkinci, bu konunun yeni süreçte öne çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Murat İkinci kamuoyunda STM’nin kamikaze dronlarının bilindiğini hatırlatarak, bu dronların GPS olmayan ortamda görüntü işleme ile çalışması, sürü teknolojisi kazanması ve halen görev yapan İHA ve SİHA’lardan atılabilir hale gelmesi için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. İkinci döner kanatlı kamikaze dronun TSK’ya teslim aşamasına geldiklerini de bildirdi.

Kaynak: Dünya Gazetesi