Denizin dibindeki dev hayalet


"Sonsuz deniz" anlamı taşıyan Mar Sem Fim isimli yat, Güney Amerika'nın yaklaşık 1200 km güneyinde bulunan Antartika'daki Ardley Koyu'nun Maxvell Körfezi'nde, 7 Nisan 2012'de kaza geçirip battıktan sonra donmuştu.

Brezilyalı ünlü gazeteci ve girişimci Joâo Lara Mesquita dört kişilik mürettabatıyla Antartika kıyısı ile ilgili bir belgesel çekiyordu. Ancak saatte 100 km hızıyla giden yat rüzgar yüzünden hırçın dalgaların ortasında kaldı ve alabora oldu.

Buz tuzağına düşen teknenin mürettabatı, Bahia Fildes'te bulunan Şili donanmasına yardım çağrısında bulunarak kendilerini kurtarmalarını istedi. Şili kurtarma ekibi, gemiyi kurtarmak için bir süre hava şartlarının yeterince düzelmesini beklemek zorunda kaldı.


Araştırmacılar uzun uğraşlar sonunda zarar görmeden kurtarıldı ama operasyon iki gün sürdü. Ancak gemyi kurtarmak daha da zor olacaktı. Gemiyi fırlatan dondurucu soğuk su, tekneyi dondurdu ve geminin gövdesini ortadan ikiye böldü.

Soğuk deniz en sonunda geminin gövdesini savurarak sığ körfeze fırlattı. Tekne 2013'ün başlarına kadar suyun yaklaşık 9 metre dibine battı. Havaların düzelmesiyle tekneye dalgıçlar gönderildi, yatı karaya çekmek için özel ekipmanlar kullanıldı. 1 yıla yakın su altında kalan geminin güvertesi yavaş yavaş yukarı kaldırıldı. Araştırmacıların ekipmanlarını kurtardığı yerde, bot da kıyının gerisine çekildi. Belgeselciler için bu kaza uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir deneyim oldu. KAYNAK: GİSBİR TV